Дослідження
Ініціатива «Як не стати овочем» провела дослідження «Як дотримуються інформаційної гігієни у Facebook працівники 20 великих українських компаній»
Як досліджували?
Для дослідження були обрані 20 компаній серед 40 компаній, які входили в рейтинг найкращих роботодавців 2018-2019 років за версією профільного порталу з пошуку роботи grc.ua.
Компанії: ПриватБанк, Альфа-Банк, Креді Агріколь Банк, Райффайзен Банк Аваль, ДТЕК, WOG, Vodafone Україна, Київстар, lifecell, Нова Пошта, McDonald's Ukraine, Comfy, Eldorado, Сільпо, АТБ-маркет, Coca-Cola HBC Ukraine, Roshen, Bayer, Фармак, Дарниця.
Оскільки 68% українців черпають новини з соціальних мереж (49% з Facebook), в основу дослідження покладений аналіз акаунтів співробітників компаній саме в Facebook.
Аналітики методом сніжного кому знайшли 50 акаунтів співробітників компанії у Facebook. Загальна вибірка склала 1000 респондентів. Аналізувалися дописи на їх сторінках за січень-червень 2020 на предмет таких порушень інформаційної гігієни:
  • публікація матеріалів з посиланням на сайти-сміттярки
  • публікація текстів з маніпулятивними заголовками
  • публікація фейки — в тч тих які були промарковані Facebook.
  • публікація результатів тестів («Яка ти змія?»), проходячи які людина дає доступ до своїх даних.


Також ми аналізували 93 320 сторінок, які вподобали респонденти (одна людина, в середньому вподобав 93 сторінки). Саме вони є одним з джерел інформації, які наповнюють стрічку людей у Facebook. Дані аналізувалися за допомогою платформи SemanticForce.


Ключові результати
співробітників компаній, що аналізувалися не дотримуються інформаційної гігієни.
постів з фейками та маніпуляціями опублікували співробітники компаній за період аналізу. Це в середньому 8,5 постів на одного порушника. Найменше постів-порушені на одно співробітника у Кока-Коли (4), найбільше у Фармак (16).
53%
4519
поширюють на своїх сторінках посилання на сайти-сміттярки.
34%
публікують тексти з маніпулятивними заголовками.
27%
проходять тести на кшталт «Яка ти змія?» через які відкривається доступ до даних людини.
13%
респондентів опублікували фейки. В тч 7% опублікували матеріали, які були помічені Facebook, як фейкові чи маніпулятивні. Дані пости не були видалені власниками акаунтів.
21%
респондентів в перемішку з фейками та маніпуляціями публікують пости з рекламою компанії в якій працюють. Найменше про компанію пишуть ті, хто публікує багато постів. І навпаки, ті хто публікує мало постів, схильні писати про компанію більше.
35%
Як дотримуються інформаційної гігієни працівники великих українських компаній

Найнижча інформаційна гігієна у співробітників АТБ (74% порушують), Нової пошти, ПриватБанку та Фармак — 64%.
Найбільше публікують посилання на сайти-сміттярки у АТБ (64% від всіх співробітників), Новій пошті (56%) та кожен другий співробітник Фармака та McDonald's.

Найбільше публікують матеріали з маніпулятивними заголовками співробітники lifecell (60%) та Фармак (46%).
Найбільше публікують фейки у Фармак — кожен другий співробітник.
Найбільше проходять тести у АТБ та Приват — кожен четвертий співробітник.
Найкраща інформаційна гігієна у Ельдорадо (32% співробітники порушують інформаційну гігієну), ДТЕК (36%), Дарниці (38%). У них же і найменше публікацій з посиланнями на сайти-сміттярки.
Найменше публікацій з маніпулятивними заголовками у Дарниці (14% від всіх співробітників), McDonald's (14%), Roshen та Кока-Кола — по 16%.
Найменше фейків публікують співробітники Кока-Кола — лише 2%.

Найменше тестів проходять співробітники Bayer — 2%.


На що підписані у Facebook працівники великих українських компаній
Хочете отримати повну версію звіту?
Заповніть, будь-ласка, форму та отримайте звіт на e-mail.
Довідка
Ініціатор дослідження: «Як не стати овочем», волонтерська ініціатива, яка вчить інформаційній гігієні та базовим знанням з ключових життєвих сфер.

SemanticForce — міжнародна продуктова компанія, яка з 2009 року розробляє платформу моніторингу та аналітики медіа та соціальних мереж. Компанія працює з клієнтами понад 15 країн. Серед клієнтів Samsung, SONY, Hyundai, adidas, Nestle та інші провідні бренди та агентства.


Менеджер проекту від «Як не стати овочем» та відповідальна за звіт: Оксана Мороз.

Менеджер проекту від SemanticForce: Богдан Приступа.

Аналітики: Катерина Захарченко, Анна Лоза, Катерина Дубойська, Марина Тув (з агенції iMark), Юлія Прийма.
Команда, яка працювала над проектом
Made on
Tilda